Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 30 sentyabr 2020-ci il tarixli 365 nömrəli Qərarı ilə “Vergi ödəyicilərində nağd pul vəsaitinin uçotu və kassa əməliyyatlarının aparılması Qaydası” təsdiq edilmişdir.
Bu Qayda Azərbaycan Respublikasının Mərkəzi Bankına, dövlət büdcəsindən maliyyələşdirilən təşkilatlara və kredit təşkilatlarına şamil edilmir.
Bu qayda Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2018-ci il 20 dekabr tarixli 414 nömrəli Fərmanının 1.1.11-ci yarımbəndinin icrasını təmin etmək məqsədilə hazırlanmışdır və nağd pul vəsaitlərinin bank hesablarından çıxarılması, digər şəxslərdən qəbulu, kassaya mədaxili və təyinatı üzrə istifadəsi, pul vəsaitlərinin kassaya mədaxili və məxarici üzrə sənədlərin tərtibi, kassa kitabının tərtibi və pul vəsaitlərinin saxlanılması qaydalarını tənzimləyir.

Laws and Resolutions 02.10.2020
By the Decision No. 365 of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan dated September 30, 2020, the “Rules for cash accounting and cash transactions with taxpayers” were approved.
This Rule does not apply to the Central Bank of the Republic of Azerbaijan, organizations financed from the state budget and credit organizations.
This rule was developed in order to ensure the implementation of sub-item 1.1.11 of the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan No. 414 dated December 20, 2018 and includes withdrawal of cash from bank accounts, receipt from other persons, cash receipt and use, cash receipt and regulates the rules of preparation of documents on expenditure, preparation of cash book and storage of funds.